Sönsan Yangın | ÜrünlerimizCanlı Destek Turkish English

Sprinkler Söndürme Sistemi

Sprinkler Söndürme Sistemi

Sprinkler sistemleri, otomatik olarak çalışacak şekilde tasarlanmaktadır. Sprinkler sisteminin nasıl çalışacağı ve buna göre de hangi nozulların seçileceği, nozulun patlama ısısı, korunan hacim içindeki yanıcı madde / yangın yükü, yükseklikler, raf düzeni olup olmaması, donma riski olup olmadığı, risk sınıfı ve buna göre planlanan (NFPA-13) debi, boru montaj güzergahları, deprem bölgesi olup olmaması, vb. gibi bir çok sorunun yanıtından sonra karar verilecektir. Keza sistem modeline göre vana grupları seçilmektedir. Islak sistem, kuru sistem, yangın alarm sistemi ile paralel çalışan sistemler en sık tercih edilen sistemlerdir. Tasarım sonucunda, tüketiciye izometrik resim ve hidrolik hesapları teslim edilmeltedir. Hidrolik hesap yazılımı VDS onaylıdır.

Kullanılan Donanımlar :

Kelebek vanalar, yükselen milli vanalar, izolasyon vanaları geri dönüşümsüz vanalar, drenaj vanalar, test ve drenaj vanası, ıslak alarm vanası, akış anahtarı, kelepçeler, sismik ekipman borular ve bağlantı parçaları. Aksi talep edilmediği sürece TSE onaylı dikişli galvaniz borular (SCH 40) ve bağlantı parçaları kullanılmaktadır. Boru bağlantıları 2” ve altında dişli imalat, üzerindeki çaplarda ise yivli rekor veya kaynaklı veya flanşlı imal edilmektedir. Nozullar ve vanalar FM onaylı, UL listelidir. Sismik ekipman, UL listelidir. Borular ve fitingsler TSE onaylıdır.

Montaj, Test ve Bakım

NFPA-13 ve NFPA “Test and Maintenance, Inspection“ dokümanı esaslarına ve periyodlarına, göre yapılmaktadır.

 

Yangın Dolabı Sistemi

Yangın Dolabı Sistemi

Yangın dolapları sistemi sabit boru tesisatı ile yangın dolaplarından meydana gelir. Yangın dolapları sistemlerine suyu sağlayan sabit boru tesisatı çapı yapılacak hidrolik hesaplar sonucu belirlenir. Yangın dolapları her katta ve yangın duvarları ile ayrılmış her bölümde aralarındaki uzaklık 30 m'den fazla olmayacak şekilde düzenlenir. Yangın dolapları mümkün olduğu kadar koridor çıkışı ve merdiven sahanlığı yakınına kolaylıkla görülebilecek şekilde yerleştirilmeye özen gösterilir. Binanın sprinkler sistemi ile korunması ve katlara itfaiye bağlantı ağzı bırakılması durumunda yangın dolapları arasındaki uzaklık 45 m'ye kadar çıkarılabilir. Yangın yönetmeliğine bağlı olarak yapaacağımız proje ve TS EN 671-1,TS EN 671-2'ye uygun ve çeşitli modellerde Yangın dolapları ile Yangın dolabı sistemleri yapmaktayız.

Hidrant Sistemi

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik'te çevre hidrant sistemlerinin özellikleri aşağıdaki madde ile belirlenmiştir: Madde 95- Yapıların yangından korunmasında, ilk müdahalede söndürülemeyen yangınlara dışarıdan müdahale edebilmek için mümkün olduğunca yapının veya binanın tüm çevresini kapsayacak şekilde tesis edilecek hidrant sistemi bünyesinde yerleştirilecek hidrantlar, itfaiye ve araçlarının kolay yanaşabileceği ve bağlantı yapabileceği şekilde düzenlenmelidir.
Hidrant sistemi dizayn debisi en az 1900 l/dak olmalı ve debi yapının risk sınıfına göre arttırılmalıdır. Hidrant çıkışında 700 kPa basınç olmalıdır.

Hidrant Sistemi

Hidrantlar arası uzaklık çok riskli bölgelerde 50 m, riskli bölgelerde 100 m, orta riskli bölgelerde 125 m, az riskli bölgelerde 150 m alınmalıdır. Normal şartlarda hidrantlar korunan binalardan ortalama 5-15 m kadar uzağa yerleştirilmelidir.
Hidrant sistemine suyu sağlayan boru donanımında ring sistemi mevcut değilse kullanılabilecek en düşük boru çapı 150 mm olmalıdır.
Sistemde kullanılacak hidrantlar yer üstü yangın hidrantı olmalı ve TS 2821 nolu standarda uygun olmalıdır.
Hidrant sisteminde, hidrant yenilenmesini ve bakım işlemlerinin yapılmasını kolaylaştıracak uygun noktalarda ve yerlerde yer altı ve/veya yer üstü hat kesme vanaları temin ve tesis edilmelidir.