BLOG

Yangın Tüpü

Yangın Tüpü

Yangın, yıkıcı etkisi büyük olan ve sık görülen bir durumdur. Araştırmalara göre sadece 1998-2008 yılları arasında ülkemizde 9 binden fazla yangın meydana gelmiştir. Bu yangınlarda 3 binden fazla kişi hayatını kaybetmiştir. Bu kadar ciddi hasar veren bir konuya gereken önem ve özen gösterilmelidir.

Yangına müdahale etmek ve etkisini aza indirmek için “yangın tüpü” son derece önemli bir konudur. Bu konuya gereken özen gösterilmemektedir. Genellikle yangın olana kadar, yangın tüpleri yıllarca kontrol edilmeden bırakılmaktadır. Bu, çok önemli bir yanlıştır.

“Yangın tüpü” çeşitli boyutlarda ve çeşitli kimyasal maddeler içererek üretilmektedir. Karbondioksitli, holojenli, kimyasal toz, su içeren çeşitleri bulunan “yangın tüpü” konusunda hangi maddenin hangi yangında kullanılacağı açıklanmıştır. Bu konuya hakim olmak son derece önemlidir.

“Yangın tüpü” konusunda bilinçlenmek çok önemlidir. Yangın tüpüyle hangi mesafeden yangına müdahale edileceği, rüzgarın arkaya alınma zorunluluğu gibi konulara dikkat edilmelidir. Bu konuda kullanım bilinçlenmesi can ve mal kaybını önlemede kritik öneme sahiptir.

“Yangın tüpü” konusunda kalite hususuna dikkat edilmelidir. Bu konuda hizmet alırken üretimin ve içerdiği malzemenin standartlara uygun olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde bu konunun fayda sağlamayacağı unutulmamalıdır.

“Yangın tüpü” gibi kritik bir öneme sahip olan konuda tüm araştırmalar yapılmalı ve kullanım şartları iyice okunmalıdır. Bu noktadan sonra, olası bir yangına müdahale konusunda bilgi sahibi olacak ve anında müdahale edebileceksiniz.

Yangın Tüpü