Yangın İhbar Sistemleri

yangın ihbar sistemleri

Yangın anında veya yanma olayı gerçekleşmeden önce yanma tepkimesi anında ortaya çıkan dumandan yangını algılayıp ihbar ederek anında müdahale edilmesini sağlayan sistemlere yangın ihbar sistemleri denilmektedir. Bu sistemler üzerinde bulunan duman dedektörleri, ısıya duyarlı dedektörler ve ortam ısısını ölçerek ısı farklılıklarını bildiren termometrelerden oluşmaktadır.

Önemi

Yangın ihbar sistemleri  yangın oluşmadan veya yangın anında insanları veya otomasyon sistemine haber vererek hem yangının oluşmasının önüne geçilmesini sağlar hem de insanları uyararak binadan ve yangından güvenli bir şekilde tahliye edilmelerini sağlar. Bu nedenle yangın ihbar sistemi önemi yangın tüpü gibi hayati öneme sahiptir.

Nasıl çalışır

Yangın ihbar istemleri kontrol paneli ile hat üzerinde bulunan dedektörler ve ısı algılayıcılarından oluşur. Mahalde meydana gelen ısı farklılıkları otomasyon bilgisayarına girilen değerler üzerine çıktığında, ortamda bir duman algılandığında  veya mahalde alev oluşması durumunda  bunları algılayıcı otomasyon bilgisayarına iletiyorlar. Bilgisayarda kurulu olan otomasyon programında iletilen bilgiler istenilenin dışında ise bilgisayar tarafından mahalde bulunan yangın söndürücülerine söndürme komutu iletilir. Aynı zamanda Yangın alarm sistemlerinde ses uyarısı da bulunur. Ortamdan gelen bilgilere göre ses ile insanlar ikaz edilerek yangın alanının güvenli bir şekilde boşaltılması istenir.

Nerelerde kullanılır

Ülkemizde  2002 yılında çıkarılan binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik ve çalışma bakanlığının çıkarmış olduğu yangından korunma yönetmeliğinde yer alan yangın ihbar sistemleri bu tarihten sonra yapılacak bütün binalarda zorunlu olarak bulunmalıdır maddesi eklenmiştir. Daha önce yapılmış binalara da belirli süreler tanınmış ve uygulanması  zorunlu koşulmuştur. Bu nedenle ülkemizde buluna ve 500 metre karenin üzerinde olan bütün binalarda bulunmaktadır.

Yangın ihbar sistemleri sayesinde yangına oluşmadan müdahale edilebilir hale gelmiştir. Bu nedenle yangın ihbar sistemleri bütün binalara uygulanmalı ve bu sistemlerin olmadığı binalar ilgili kurumlara bildirilmelidir.