BLOG

Yangın Dolabı

Yangın Dolabı

    Modern çağın gerekliliklerinden biri olarak, insanların hayatlarını kolaylaştırmak için şehirlerinde ve binalarında kullandığı, türlü yenilikler mevcuttur. Özellikle Avrupa'dan başlayan bu yaşam kolaylaştırma hareketi, engellilerin kullanabileceği iniş çıkışlar, görme engellilerin yürüyüş bantları vb. gibi çeşitlendirilebilir yöntemler yaratmıştır. Ancak bununla beraber insanların başına gelebilecek her türlü felaketten en az hasarla çıkabilmek içinde yöntemler geliştirilmiştir. 

   Küçücük bir dikkatsizliği dahi affetmeyen, dakikalar içinde koca yapıları sarabilen, en sık yaşanan tehditlerden biri olan yangınlar, dolayısıyla en çok tedbir alınan afettir de. Yangın dolapları bu konuda insaların çok fazla işine yarayacaktır. Yangın dolapları fiyatları ve imalatlarıda bu konuda insanlara yardımcı olabilmektedir.  Elektronik eşyaların günlük yaşantımızda vazgeçilmez hale gelmesiyle, yangın vakaları çoğalmış, yangın tedbirleri de önemini artırmaktadır. Bunlardan en önemlileri yangın alarmları, yangın söndürme sistemleri ve yangın merdivenleridir. Ne yazık ki, Avrupa ülkelerinin aksine, ülkemizde çoğunlukla bu tedbirler gereksiz görülmektedir. İşte aslında gereksiz görülen bu tedbirler hayatımızın en önemli tedbirleridir. Yangın dolapları, yangın merdivenleri, yangın kapılarıda burada önemini anladığımız önemli yapılardır.

   Yangın merdivenleri,  yangın dolapları, söndürme sistemleri ve alarmlar gibi durdurmaya yönelik değil, tahliyeye yönelik bir önlemdir. Yangın yaşanma sıklığı yükseldikçe, yangın merdivenleri git gide daha da zorunlu bir hale gelmeye başlamıştır. Eğitim kurumları, hastaneler, kışlalar gibi çok sayıda insanın bulunduğu yerlerde büyük can kayıplarını önlemek, ancak kısa zamanda içeride kişileri dışarıya çıkarabilmek ile mümkündür. Bu sebeple yangın merdivenleri sayısı bu tarz binalarda mutlak suretle bulundurulur. Böyle yapılarda genelde standart giriş çıkışların haricinde bir yerde inşa edilen yangın merdivenleri, daha küçük yapılarda  dışarıda, pencerelerin yanı başında bulunmaktadır.

   Yangın merdivenleri ateşe en az yüz yirmi dakika dayanabilen malzemeden üretilir ve iki tarafında set yada korkuluk bulundurmak zorunludur. Yangınla birlikte her çeşit afette ve acil durumlarda kullanılarak hayat kurtaran yangın merdivenlerini, yaşadığımız yapılar gerekliliğinin farkına varmalı, bu gibi acil çıkışların hayat kurtardığını göz önünde bulundurmalıyız. İnsan hayatı o kadar değerlidir ki insanlar her şeyi göz önüne alarak önlemler almaktadırlar. Önlem hayat kurtarır. Önlemlerinizi alın.

Yangın Dolabı